حال مادر ما، زمین، خوب نیست !

حال مادر ما، زمین، خوب نیست !

به بهانه روز زمین پاک…

دوم آپریل هر سال، مطابق با دوم اردیبهشت ماه، از اواخر دهه ۶۰ میلادی بعنوان روز زمین پاک از سوی سازمان ملل متحد نامگذاری شده است.

نظر باینکه یونسکو از سال ۲۰۱۲ پیشنهاد نمود که هر کس سهمی در جلوگیری از آلودگی کره زمین داشته باشد، مرکز مطالعات عصر ایران موضوع مشکلات را طرح و راه حل هایی برای آن پیشنهاد می نماید.

حال زمین خوب نیست چون:

۱- منابع آب شیرین کره زمین به دلیل استفاده بیش از حد و ازدیاد جمعیت کشورها و خشکسالی رو به اتمام است. پایان یافتن منابع آب شیرین به مفهوم پایان زندگی در روی کره زمین است.

۲- ساکنان سیاره خاکی آن را به زباله دانی بزرگ تبدیل کرده اند، انواع زباله و بویژه زباله های الکترونیکی، شیمیایی، بیمارستانی، صنعتی، کودهای شیمیایی، آنتی بیوتیکها، پلاستیک و صدها نوع زباله دیگر به دلیل تلنبار شدن در مکان های دفن زباله امکان نفس تازه کردن را از زمین گرفته است.

۳- تغییرات اقلیمی به دلیل استفاده بیش از حد از سوخت های فسیلی در وسایل حمل و نقل، نیروگاههای برق و … تهدیدی جدی برای آینده زمین است. هم اکنون به همین دلیل ما شاهد بروز خشکسالی های طولانی و وسیع، باران های سیل آسا و اسیدی و طوفانهای سهمگین و ویران کننده هستیم. این همه فشار برای ادامه حیات کره زمین غیرقابل تحمل است.

۴- مصرف بیش از حد کاغذ باعث کاهش جدی میزان درختان روی سیاره زمین شده است. به ازاء تولید هر یک رول کاغذ جهت کارهای چاپی صدها اصله درخت باید بریده شود. این کار موجب کاهش اکسیژن و بالارفتن دی اکسید کربن در جو زمین شده است.

۵- گسترش مصرف برق به دلیل افزایش  نقش لوازم برقی در زندگی مردم، از تلویزیون گرفته تا ماشین ظرفشویی، سیستم های تهویه و … نیاز مردم به مصرف انرژی برق را هر روز بیشتر کرده و در نتیجه به تعداد نیروگاههای تولید برق از انواع سوخت فسیلی و یا اتمی افزده می شود.

پیامد خطرناک این افزایش بالارفتن لحظه به لحظه انتشار گازهای گلخانه ای و از جمله دی اکسید کربن به جو زمین است که باعث گرم شدن کره زمین شده.

و اما راه حل پیشنهادی :

مرکز مطالعات عصر ایران پیشنهاد می کند، به پیروی از سازمان یونسکو ما هم در کشور ایران این کارها را انجام دهیم تا سهمی در پاک نگهداشتن زمین ایفا کنیم:

۱- از همین امروز مصرف آب در بخش های مختلف را ۲۰درصد پایین بیاوریم، این کار می تواند از شستشوی ظرف گرفته تا حمام کردن، عدم شستشوی خودروها و عدم آبیاری چمن و گل های حیاط شروع شود.

۲- پیمان ببندیم که زباله کمتر تولید کنیم. اینکار می تواند از سرکوب کردن ولع خرید در خود شروع شود. به هر مقدار که می خواهیم مصرف کنیم، خرید نمائیم.

۳- برای خرید رفتن حتما از کیسه های پارچه ای دائمی استفاده کنیم، این کار می تواند از تولید روزافزون کیسه های پلاستیکی که عامل مهمی در آلودگی زمین و تولید زباله است، جلوگیری کند.

۴- به فروشگاههای بزرگ و طرفدار محیط زیست پیشنهاد می کنیم که کیسه های پارچه ای یا پلاستیکی با آرم خود و بصورت سفارشی تولید کنند و در قبال تحویل آن به مشتری پول دریافت نمایند. مثلا هر کیسه خرید کالا ۵۰۰۰ریال. اگر مشتری این کیسه ها را با پول خریداری کند، مطمئنا از دورانداختن آن و تبدیل کردن آن به زباله خودداری خواهد کرد.

۵- به تولید کنندگان آب معدنی و نوشابه سازی ها پیشنهاد می کنیم که مبلغ مثلا ۳۰۰۰ریال بابت قیمت ظرف پلاستیکی آب یا نوشابه محاسبه و از مشتری دریافت نمایند، با برگرداندن بطری خالی مبلغ به آنها بازگردانده شود.از سوی دیگر دوره گردها می توانند در جمع کردن این بطری ها بخاطر فروش، عملا از پراکنده شدن ظروف پلاستیکی در طرح زمین جلوگیری کنند.

۶- خود باتفاق خانواده و همسایگان یک روز را در هفته به پاک کردن محیط کوچه و محله و یا مجتمع آپارتمانی اقدام نمائیم. این امر باعث کاهش میزان پخش شدن زباله از زمین خواهد شد.

۷- در سفرها بیشتر از وسایل نقلیه زمینی مانند قطار استفاده کنیم، میزان سهم آلودگی هوا در وسائط نقلیه در مورد قطار حداقل و در مورد هواپیما حداکثر است.

۸- به روسای ادارات و سازمان ها و بانک ها توصیه می کنیم که بجای برگ کاغذ و قبض از تبادل عملیات اینترنتی با توجه به گسترش روزافزون اقتصاد دیجیتال استفاده کنیم. این کار کاهش مصرف جدی کاغذ را به دنبال خواهد داشت و در نتیجه کم شدن قطع درخت.

۹- استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و بویژه انرژی خورشیدی را هم مردم و مخصوصا مسئولان برنامه ریزی کلان توسعه کشور جدی بگیرند. استفاده از این نوع انرژی برای پاک نگهداشتن محیط زیست کره زمین دیگر انتخاب نیست، ضرورت است.

و کلام آخر :

حال زمین خوب نیست، نفس سیاره مان به شمارش افتاده، فردا دیر است، زمین همین الان دارد هشدارهای لازم را می دهد.

 

سعید منصور افشار

اشتراک گذاری پست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *