خدمت و خیانت باتری ها

خدمت و خیانت باتری ها

باتری‌ها امروز جزو جدا نشدنی زندگی اکثر ما هستند.اغراق نیست اگر بگوییم بدون باتری زندگی اکثر ما دچار اخلال جدی خواهد شد. بیایید برای یک لحظه دنیای بدون باتری را تصور کنید…

باتری‌ها امروز جزو جدا نشدنی زندگی اکثر ما هستند.اغراق نیست اگر بگوییم بدون باتری زندگی اکثر ما دچار اخلال جدی خواهد شد. بیایید برای یک لحظه دنیای بدون باتری را تصور کنید؛ در این جهان نه خبری از انواع و اقسام گجت‌ها خواهد بود و نه حتی هر وقت که دلتان خواست می‌توانید، درون خودروی تان بنشینید و به آن استارت بزنید. یک لحظه زندگی را بدون تلفن همراهتان تصور کنید و ببینید که تا چه اندازه برای انجام امورات روزمره‌تان به این ابزار وابسته شده‌اید. حتی کامپیوتر‌های خانگی و لپ‌تاپ‌ها هم بدون باتری کار نمی‌کنند. بیشتر ما امروز برای انجام امورات روزمره بسیار وابسته به تلفن‌های هوشمندمان هستیم. از تنظیم قرار‌های روزمره گرفته تا پیدا کردن مسیر و گرفتن تاکسی را با تلفن‌های هوشمندمان انجام می‌دهیم. برای درک بهتر اهمیت باتری‌ها لحظاتی را تصور کنید که مثلا در خیابان شارژ باتری تلفن تان تمام می‌شود. سرگشتگی آن لحظات به را خاطر بیاورید تا دریابید باتری‌ها تا چه اندازه نقشی کلیدی در زندگی ما دارند. این بخش مهم زندگی روزمره ما تاثیر مهمی بر دنیای تکنولوژی داشته است. در مطلب پیش‌رو می‌خواهیم ببینیم باتری چگونه بر دنیای فناوری تاثیر گذار بوده است و آینده‌اش چطور رقم خواهد خورد.

باتری خوب
این که ما به باتری‌ها وابسته‌ هستیم یک واقعیت محض است و نمی‌توان از آن چشم ‌پوشی کرد. باتری‌ها امروز به ما اجازه داده‌اند هر جا که تلفن همراه‌مان آنتن می‌دهد بدون دردسر به جهان متصل شویم. به لطف باتری است که ما امروز به جای هندل زدن برای روشن کردن ماشین تنها یک سوییچ را می‌گردانیم یا حتی دکمه‌ای را فشار می‌دهیم و ماشین روشن می‌شود. باتری‌ها به ما اجازه داده‌اند تا از تماشای صفحات نمایش با کیفیت گجت‌ها لذت ببریم. اما از سوی دیگر آنها همپای دیگر بخش‌های تکنولوژی ما پیشرفت نکرده اند. طی یک دهه گذشته کیفیت صفحات نمایش تلفن‌های همراه بیشتر از ۱۰ برابر رشد کرده است. بی‌شک تامین انرژی این صفحات جدید مدیون حضور باتری است. همین‌طور کیفیت ارسال داده توسط WiFi یا اینترنت همراه گوشی‌ها و تبلت‌ها بیشتر از ۲۰ برابر رشد کرده است. پردازنده‌های گوشی و لپ‌تاپ و دیگر بخش‌های تکنولوژی مبتنی بر الکتریسیته رشد چشم‌گیری داشته‌اند و با یک دهه قبل قابل مقایسه نیستند. از سوی دیگر خودرو‌های برقی با موفقیت توانسته‌اند در عرصه سرعت و قدرت با خودروهای با موتور احتراق داخلی رقابت کنند. انرژی‌ خورشیدی هم در جهان در مسیر موفقیت گام بر می‌دارد و روز به روز فراگیر‌تر می‌شود. همه این موفقیت‌ها مدیون حضور باتری است. اما این همه ماجرا نیست و باتری به‌رغم حضور مثبتش نقایصی را به همراه آورده است که از آن نمی‌توان به سادگی عبور کرد.

باتری بد
بیایید برای شروع دوباره به همان لحظات تمام شدن شارژ تلفن همراه‌تان بازگردیم. این اتفاقی است که بسیاری از دارندگان تلفن‌های همراه هوشمند این روز‌ها به کرات آن را تجربه می‌کنند. پاور بانک‌ها یا باتری‌های همراه برای حل این همین مشکل است که تا این اندازه پرطرفدار شده‌اند. این موضوع ریشه در یک مشکل کلیدی دارد و آن ضعف باتری‌هاست. واقعیت این است که این بخش کلیدی روزمره ما نتوانسته است هم‌پای دیگر بخش‌های تکنولوژی دیجیتال یا مبتنی بر الکتریسیته در عرصه‌های مختلف رشد کند. با وجود رشد چشمگیر بخش‌های مختلف تکنولوژی مبتنی بر الکتریسیته ظرفیت باتری‌ها در یک دهه گذشته تنها نزدیک به دوبرابر شده است. واقعیت این است که باتری‌های امروز با جان کندن انرژی مورد نیاز وسایل ما را تامین می‌کنند. گوشی هوشمندتان را با یک گوشی قدیمی که تنها به کار تلفن زدن و پیامک فرستادن می‌خورد مقایسه کنید. آن گوشی ها با یک بار شارژ تا چند روز کارتان را راه می‌انداخت اما امروز باید شارژر یا پاور بانک همه جا همراه‌تان باشد و گوشی‌ها و تبلت‌ها دیگر چندان ابزارهای مطمئنی نیستند چون باتری‌های بیشتر آنها همان باتری‌های لیتیوم یون گوشی‌های قدیمی‌اند. نسل‌های جدید پردازشگرها وصفحات نمایش آمده و و رفته‌اند و باتری لیتیوم یون پابرجا مانده و جانشین قدرتمندتری نیافته است. تازه این یک روی سکه است؛ زمان شارژ باتری‌ها نسبت به زمان استفاده بسیار زیاد است. این موضوع و محدودیت‌های گفته شده یکی از دلایلی است که خودروهای برقی هنوز آنقدرها در جهان رایج نشده‌اند و همین مساله باتری یکی از موانع بر سر توسعه انرژی‌ الکتریکی پاک مثل باد و خورشید است. بنابراین بیراه نیست اگر بگوییم باتری به رغم خدماتش تا حد زیادی باعث عقب ماندن تکنولوژی روز هم شده است.

باتری‌ها جدید
اما این همه ماجرا نیست، کمپانی‌های بزرگ و تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی در حال تلاش برای ساختن باتری‌هایی کارآمد‌تر و مفید‌تر هستند. باتری‌هایی که با هوا شارژ می‌شوند، تنها در ۳۰ثانیه شارژ می‌شوند، برای روزها انرژی مورد نیاز وسایل ما را تامین می‌کنند و… از جمله این پیشرفت‌ها هستند. با این حال هنوز هیچ چیز واقعی در دست‌های ما نیست اما خط پایان برای لیتیوم یون نزدیک‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد.

باتری لیتیوم هوا
لیتیوم هوا به معنای استفاده از اکسیژن مستقیم هوا به جای اکسایش دهنده‌های دیگر است. نتیجه این تکنولوژی باتری‌هایی است که ۵ برابر سبک‌تر از باتری‌های لیتیوم یون هستند و می‌توانند به ماشین‌ها و تلفن‌های همراه برای مدتی بسیار طولانی‌تر انرژی بدهند. البته این باتری‌ها از نظر قیمت هم تقریبا ۵ برابر باتری‌های فعلی برای مصرف کننده آب می‌خورند. به همین دلیل است که این کشف انجام شده در دانشگاه دالاس مثل بیشتر کشف‌های دیگرهنوز ۵تا ۱۰ سال تا رسیدن به دست من و شما فاصله دارد.

شارژر زیست گیاهی
این شارژر‌ها که انرژی فتوسنتز گیاه را جمع می‌کنند، می‌توانند آن را برای شارژ دستگاه شما به کار ببرند. این وسیله در حقیقت همین حالا وجود دارد و قابل خریداری است. اسم این وسیله که بیوو است می‌تواند در طول روز سه بار وسیله شما را با ولتاژ ۳.۵و نیم آمپر توسط یک درگاه USB شارژ کند. این وسیله از فرآیند واکنش شیمیایی مواد زیستی در حیت فتوسنتز و خاک انرژی الکتریکی لازم را تهیه می‌کند. این البته تنها شروع ماجراست؛ تمام یک جنگل را به عنوان تامین‌کننده انرژی الکتریکی شهرها تصور کنید. آن وقت دلیل دیگری برای حفاظت از جنگل‌ها و درختان فراهم خواهد شد.

باتری‌های طلایی
محققان دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از نانوسیم‌های طلا باتری‌هایی ساخته‌اند که تقریبا بی‌نهایت بار شارژ می‌شوند. نتیجه: باتری هرگز نمی‌‌میرد. این کشف در حقیقت یکی دیگر از مشکلات روزمره ما با باتری‌ها را هدف گرفته است؛ مرگ تدریجی باتری با هربار شارژ. این باتری‌ها در آزمایش‌ها طی ۳ ماه ۲۰۰ هزار بار شارژ شدند و نشانه‌ای از زوال در آنها دیده نشد. این یک کشف ایده‌آل برای تلفن‌های هوشمند، ماشین و حتی سفینه‌های فضایی است که هرگز به یک باتری جدید نیاز نخواهند داشت.

باتری لیتیوم یون جامد
این باتری‌ها البته چیز جدیدی نیستند و پایداری بیشتری در مقابل عمرکوتاه الکترولیت ارائه می‌دهند. اما یک کشف جدید از محققان تویوتا این مساله را برطرف کرده است و حالا می‌توان انتظار باتری‌هایی را داشت که در ۷دقیقه شارژ می‌شوند. این یک رقم رویایی است و می‌تواند صنعت خودروهای الکتریکی را دگرگون کند. به خاطر داشته باشید زمان متوسط سوخت‌گیری برای خودروهای امروزی ۱۰ دقیقه است.

شارژ کن فراموش کن
یک نوع جدید از سلول سوختی که در دانشگاه پوهانگ در کره جنوبی ابداع شده است نوع جدیدی از باتری را تولید می کندکه می‌تواند انرژی مورد نیاز تلفن هوشمندتان را تا یک هفته تامین کند. این باتری از فولاد و ورقه‌های بسیار نازک فلزی درست شده است. این تکنولوژی حتی می‌تواند ماشین‌های الکتریکی را با یک بار شارژ برای هزاران کیلومتر سرپا نگاه دارد. شاید تا یکی، دو سال آینده شاهد حضور این باتری در تلفن‌های هوشمند سامسونگ باشیم، بلکه خاطره انفجارهای پیاپی باتری گلکسی نوت هفت از خاطره‌ها زدوده شود.

باتری آبی
این باتری که از آلومینیوم وهوا درست شده است، تنها با آب معمولی یا شور شارژ می‌شود و ۴۰ برابر باتری‌های لیتیوم یون فعلی ظرفیت دارد. این به این معنی است که اگر در تلفن همراه‌تان این باتری را داشته باشید، زودتر از ۱۰ روز یک‌بار نیازی به شارژ آن نخواهید داشت.این باتری‌ها به زودی در خودروهای الکتریکی به کار گرفته می‌شوند و تلفن‌های هوشمند در صف استفاده در ردیف دوم قرار دارند.

همشهری | همراه ۵۶

اشتراک گذاری پست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *