پسماندهای الکترونیکی چیست و حاوی چه موادی است ؟

پسماندهاي الكترونيكي

پسماندهای الکترونیکی چیست و حاوی چه موادی است ؟

پسماندهای الکترونیکی چیست و حاوی چه موادی است ؟

قسمت اول :

پسماند برقی و الکترونیکی :
کلیه لوازم، قطعات و تجهیزات غیر قابل استفاده و یا از رده خارج شده ای که در تولید برق و یا استفاده از برق کاربرد دارند. این پسماندها حاوی ترکیبات متنوعی از مواد سمی و خطرناکند شناخته شده¬اند که این مواد در صورت انتشار در حین انجام فرایندهای بازیافت و امحاء، خطر ریسک جدی را برای سلامت انسان و محیط زیست بدنبال خواهد داشت. بسیاری از این آلاینده ها بصورت ترکیبات خالص در این پسماندها یافت نمی شوند، اما از اجزای اصلی مواد ترکیبی هستند، همچون مواد بازدارنده اشتعال در پلاستیک ها، یا در درون اجزای الکتریکی مخفی شده اند، همچون جیوه در سوئیچ ها، و بنابراین جداسازی آنها از دیگر اجزا بسیار مشکل خواهد بود. این موضوع بازیافت این پسماندها را بسیار مشکل و پرهزینه می سازد، در صورتی که بازیافت آنها از لحاظ محیط زیستی لازم بنظر می رسد. برای جلوگیری از آلودگی های جدی محیط زیست و صدمات وارده بر انسان، مدیریت مناسب ابن پسماندها بسیار مهم است، علی الخصوص با توجه به حجم انبوه پسماندهایی که ما در حال تولید آنها در سطح جهانی هستیم.

به عنوان مثال، e-waste حاوی طیف وسیعی از فلزات سنگین همچون سرب،کادمیوم و جیوه و همچنین ترکیبات آلی پایدار همچون مواد بازدارنده اشتعال برومینه (BFRs) و فتالات¬ها می باشد.
یک لوله پرتو کاتدی پلی کروم قدیمی تر حاوی ۳-۲ کیلوگرم سرب است، در حالیکه نوع جدید آن دارای ۱ کیلوگرم سرب می باشد.
برخی از صفحات CRT ممکن است با سولفید کادمیم پوشیده شده باشد.

 

قسمت دوم :

خازن های حاوی PCB
خازن به یکی از اجزاء الکترونیکی غیرفعال اطلاق می شود که بطور گسترده در مدارهای الکترونیکی استفاده می شود، از جمله موارد استفاده آن شامل قطع جریان مستقیم و اجازه ورود جریان متناوب، از بین بردن اختلالات جریان، و بهینه ساختن برق خروجی منبع تولید می باشد. این اجزاء شامل یک جفت هادی الکتریکی است که بوسیله عایق هایی از نوع دی¬الکتریک جدا می شوند که در برخی از خازن های قدیمی تر از جنس روغن های آسکارل یا PCB می باشد. از آنجائیکه PCBها برای سلامت انسان و محیط زیست مضر است، این خازن ها از لحاظ زیست محیطی بسیار مهم محسوب می شوند و از دهه ۷۰ در بسیاری از نقاط جهان استفاده از آنها ممنوع اعلام شده است. اما در برخی موارد خیلی بندرت همچنان خازن های حاوی PCB دیده می شود که تشخیص آنها از دیگر خازن ها حتی برای افراد متخصص بسیار دشوار است.

آزبست
این ماده قبلا در تجهیزات الکترونیکی نظیر قهوه جوش ها، نان برشته کن¬ها، اتوها و بخاری¬ها و دیگر وسایلی که می توانند از مقاومت گرمایی این ماده سود برند استفاده می¬شد امروزه، اما، استفاده از آزبست بسیار محدود شده است بطوریکه در بسیاری از کشورهای جهان استفاده از این ماده بدلیل اثرات منفی آن بر سلامت انسان ممنوع شده است. فیبرهای آزبستی زمانی که استنشاق شود ممکن است در دیواره ریه-ها بچسبد و باعث بیماریهای خطرناک و جدی شامل سرطان ریه از نوع بدخیم (mesothelioma) آن گردد.

پلاستیک ها
بیش از ۲۰% پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی را تشکیل می دهد. از فلزات علی الخصوص کادمیم، سرب و ترکیبات آلی قلع (ارگانوتین) بعنوان تثبیت کننده ها، فتالات ها بعنوان نرم کننده ها و ترکیبات برمینه (همچون PBDE و TBBPA) بعنوان مواد بازدارنده اشتعال استفاده می شود. این افزودنی¬ها ممکن است در دیگر انواع پلاستیک ها نیز یافت شوند که در این صورت باید مورد توجه قرار گیرند.

اشتراک گذاری پست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *